Merseyside Polonia
Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Dookola Polski na piechote – Around Poland on foot

February 11, 2019 @ 6:30 pm - 8:30 pm

Free entry

Marzysz o wyprawie, która pozwoli Ci uciec od pracy i codziennych obowiazków? W takim razie musisz koniecznie poznać naszego kolejnego gościa, którego drugie imię powinno brzmieć po prostu ‘Przygoda’. Michał Gontaszewski w 2011 roku wyruszył w wyprawę dookoła Polski. Jego wycieczka byłaby całkiem normalna gdyby nie fakt, że w trakcie nie korzystał z żadnych środków transportu. Wspomnienia, których nie da się wymazać z pamięci. Dziesiątki pięknych miejsc. 3 tysiące kilometrów i wyjątkowi ludzie, którzy, jak zdradził nam Michał, byli najlepszym co spotkało go w trakcie tej podróży.
Wpadnij do Merseyside Polonia 11 lutego i posłuchaj jak Michał spełniał swoje marzenie o podróży, która zaczęła sie dosłownie za drzwiami jego domu 🙂

Michał, szczęśliwy ojciec i mąż. Warto zaznaczyć, że jego żona Kasia dołączyła do jego wyprawy po Polsce. Wspólnie podróżowali także dookoła jeziora Bajkał. Na co dzień Michał zajmuje się stymulacją sensoryczną osób niepełnosprawnych z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Obecnie dużo czasu poświęca pracy, ale jak mówi, z podrózowania nie zamierza zrezygnować. Już planuje kolejne wyprawy, o których my z pewnością będziemy chcieli posłuchać.
To event, którego nie możecie przegapić! Do zobaczenia 11 lutego o 18.30 w Merseyside Polonia! To będzie prawdziwa uczta dla wszystkich marzycieli, podróżników i miłośników przygód!

Wstęp bezpłatny
Data: 11.02.2019
Start: 18.30
Miejsce: Biuro Merseyside Polonia

Are you dreaming about a trip that will help you to escape work and your daily duties? If so, you absolutely need to meet our upcoming guest, whose second name should simply say “Adventure”. Michał Gontaszewski undertook a journey across Poland in 2011. His trip would seem quite ordinary if not for the fact of not using any means of transport.
Images that will not be erased from memory. Dozens of wonderful places. 3,000 kilometres and amazing people who, as Michał told us, were the best part of his journey.
Pop in to Merseyside Polonia on the 11th of February to listen to how Michał made his travelling dream came true, starting the adventure literally at his doorstep.

Michał – a joyful father and husband. About that – his wife, Kasia, also joined him on his great adventure. They also travelled together around Lake Baikal. On a daily basis, Michał works disabled people using VR-powered sensory stimulation. His work is time-consuming, but he’s stating that he’s not giving up on travelling. Furthermore, he’s already planning future escapades, which we’re thrilled to listen about.
It’s an event you can’t miss! See you February 11th at 6:30pm @ Merseyside Polonia! It’s going to be an amazing experience for all dreamers, travellers and adventurers!

Free entry
Date: 11/02/2019
Start: 6:30pm
Venue: Merseyside Polonia’s office

Details

Date:
February 11, 2019
Time:
6:30 pm - 8:30 pm
Cost:
Free entry
Event Category:
Event Tags:
Website:
https://www.facebook.com/events/792408631108381/

Organiser

Merseyside Polonia
Email:
info@merseysidepolonia.com
Website:
https://merseysidepolonia.com/about/merseyside-polonia/

Venue

The Merseyside Polonia Office
5 Covent Garden
Liverpool, L2 8UD United Kingdom
+ Google Map