Merseyside Polonia
Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Obudź w sobie ducha przedsiębiorczości!

April 23, 2018 @ 6:30 pm - 8:30 pm

Free entry

PL
To nie dla mnie ! nie nadaje się ! do tego trzeba mieć znajomości ! nie mam pomysłu! mój angielski jest za słaby ! Słyszałeś kiedyś echo tych myśli kiedy zastanawiałeś się jak to jest być sam sobie szefem i posiadać własny biznes w UK?
Co to znaczy być człowiekiem przedsiębiorczym ? Czy to wrodzony talent i sfera niedostępna dla „mas” czy może omija Cię coś fascynującego z braku informacji i wiedzy jak faktycznie wygląda ta droga.
Zapraszam Cię na spotkanie prowadzone przez Julitę Nikonowicz i jej inspirującą historię która udowadnia, że tylko my sami ustawiamy sobie w głowie mur który wydaje się być nie do przeskoczenia. Julita to osoba która po przyjeździe do UK kilkanaście lat temu bez znajomosci języka zdołała zostać właścicielem kilku prężnie działających firm w branży finansowej w Wielkiej Brytanii i zostać wykładowcą na kursach MBA dla przedsiębiorców i biznesu. Dodatkowo ma 10 lat doświadczenia w Brytyjskim sektorze finansowym.
W poniedziałek 23 kwietnia podzieli się z nami swoją historią i wiedzą z zakresu biznesu i tego jakie kroki trzeba podjąć by decydować o sobie i żyć na własnych warunkach oraz jak znaleść balans w życiu prywatnym i zawodowym.

ENG
It’s not for me ! you must have connections to do that! I have no idea! my English isn’t good enough! Have you ever heard the echoes of these thoughts when you were wondering what it is like to be your own boss and have your own business in the UK?
What does it mean to be an entrepreneurial person? Is this innate talent and sphere unavailable to the “masses” or maybe you are missing something fascinating because of the lack of information and knowledge of how this path actually looks like?
I invite you to a meeting led by Julita Nikonowicz and her inspirational story which proves that only we ourselves set up a wall in our heads that seems to be impossible to overcome. Julita is a person who after coming to the UK initially without the knowledge of the language managed to become the owner of several thriving companies in the financial industry in Great Britain and become a lecturer at MBA courses for entrepreneurs and business. She has 10 years of experience in British financial sector.

On Monday, April 23 rd, she will share with us her story and knowledge in the field of business and say what steps must be taken to start living on your own terms and how to find a balance in private and professional life.

Details

Date:
April 23, 2018
Time:
6:30 pm - 8:30 pm
Cost:
Free entry
Event Category:
Website:
https://www.facebook.com/events/356251241535462/

Organiser

Merseyside Polonia
Email:
info@merseysidepolonia.com
Website:
https://merseysidepolonia.com/about/merseyside-polonia/

Venue

The Merseyside Polonia Office
5 Covent Garden
Liverpool, L2 8UD United Kingdom
+ Google Map