Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Sharing with You the Best of Poland, czyli co lubimy w Polsce

May 16, 2020 @ 10:00 am - 10:00 pm

ENG/PL:
 
What’s the best Polish cake and how to bake it?
Where are the most beautiful places in Poland?
And if you are planning to go there, how to say … in Polish?
 
Polish Community across the UK was invited by the Polish Ambassador in London to share their culture with local communities.
Hundreds of events have been taking place in May for the last three years but unfortunately, due to the current situation, they all have to be cancelled or moved online.
#Stayathome and celebrate #PLHeritageDays with us online!
Merseyside Polonia is a local charitable organisation based in Liverpool with the aim to develop positive relations between the Polish Community and local residents.
 
In the current situation, we want to lift people’s spirits with a special celebration Sharing with You the Best of Poland, czyli co lubimy w Polsce – Virtual Polish Heritage Days from Liverpool.
On Saturday, 16th May, Merseyside Polonia and its partners will share on our Facebook page a series of short videos presenting Polish culture and heritage in hourly sections from baking the most delicious cakes to little puppet theatre presenting Polish stories for children, from introducing famous Poles to showing places you MUST visit there, from Polish tongue twisters to a quiz testing your knowledge of Poland! There will be lots of fun!
 
Merseyside Polonia is inviting volunteers, partners and friends to contribute to the program with something Polish they are passionate about. We want it to be homemade, handmade, and heartfelt. Please get in touch with us through the Merseyside Polonia Facebook page.
We hope it will help us to overcome isolation and make a connection with others who are in a similar situation through something that connects us: culture!
 
#PolesinUK let’s #celebrate our #heritage #together!
#VirtualPHDLiverpool2020
 
 
PL:
 
Jakie jest najsmaczniejsze polskie ciasto i jak je upiec?
Które miejsca w Polsce są najpiękniejsze?
A jeśli planujesz się tam wybrać, to jak powiedzieć … po polsku?
 
Ambasador RP w Londynie zaprosił członków polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii do podzielenia się swoją kulturą i tradycją z osobami w najbliższym otoczeniu.
Co roku przez ostatnie 3 lata zorganizowano w związku z tym setki majowych wydarzeń. Niestety ze względu na obecną sytuację wszystkie muszą zostać odwołane lub przeprowadzone online.
#Zostanwdomu i świętuj #PLHeritageDays z nami wirtualnie!
Merseyside Polonia jest lokalną organizacją charytatywną z siedzibą w Liverpool’u, której celem jest rozwijanie pozytywnych relacji pomiędzy polską społecznością a lokalnymi mieszkańcami.
 
Biorąc pod uwagę obecną sytuację, chcielibyśmy podnieść wszystkich na duchu podczas specjalnej uroczystości Sharing with You the Best of Poland, czyli co lubimy w Polsce – Wirtualny Dzień Polskiego Dziedzictwa w Liverpool’u.
W sobotę, 16 maja, Merseyside Polonia i jej partnerzy udostępnią na naszym profilu na Facebook’u serię krótkich filmów prezentujących polską kulturę i dziedzictwo w ramach godzinnych bloków tematycznych: od pieczenia pysznych ciast, po dziecięcy teatrzyk kukiełkowy prezentujący polskie historie; od poznania historii sławnych Polaków, po pokazywanie miejsc które w Polsce TRZEBA zobaczyć; od polskich łamańców językowych, po quizy sprawdzające Waszą wiedzę o Polsce! Będzie masa zabawy!
 
W tym roku Wielka Brytania obchodzi 80. rocznicę Bitwy o Anglię, do czego chcielibyśmy się przyłączyć.
Merseyside Polonia podzieli się z Wami mniej znanymi ciekawostkami o naszej wspólnej historii. Katy Carr, nasza ulubiona piosenkarka i autorka tekstów, pomoże nam poczuć ducha tej okazji śpiewając dla nas piosenki z okresu II Wojny Światowej.
Wszystko to będzie idealnym wstępem do pokazu filmu #303.BitwaoAnglię, który to opowiada historię polskich lotników biorących udział w Bitwie o Anglię.
 
Merseyside Polonia zaprasza wolontariuszy, partnerów i przyjaciół do udziału w programie poprzez podzielenie się z innymi swoją pasją związaną z Polską. Chcielibyśmy aby były to rzeczy będące efektem pracy własnej płynącej z głębi serca. Prosimy o kontakt ze stroną Merseyside Polonia na Facebook’u.
Mamy nadzieję, że wszystko to pomoże nam przezwyciężyć trudności izolacji i umożliwi nam połączenie się z osobami w podobnej sytuacji poprzez coś co łączy nas wszystkich: kulturę!
 
Polish Embassy UK
Polish Consulate In Manchester
Polish Community UK
Liverpool Town Hall
Lord Mayor of Liverpool

Liverpool City Council 

BBC Radio Merseyside
Polska Sobotnia Szkoła im. Jana Pawła II w Liverpoolu
Nasza Polska Szkoła Liverpool
Polska Szkoła Wirral
PISC CIC
Polska Sobotnia Szkola w Lancaster
Mazury Dance Company of the Polish YMCA, London
Wisła Kraków UK Liverpool
Will The Explorer
The Blue Mermaid Travel – Magdalena i Sergiusz Pinkwart
Lara Books
Katy Carr
Warzywne Ciasta
Pedagogy Of Montessori
Kasia Kate Jaworska

Antonia Lloyd-Jones

 

Schedule

10:00
Children’s Corner – Kącik Dziecięcy
 
13:00
Official Opening of the event and Competition – Oficjalne otwarcie ewentu i ogłoszenie konkursu
 
14:00
Polish Cooking – Gotowanie na Ekranie
 
15:00
Virtual Trip to Poland – Wirtualna podróż do Polski
 
16:00
Polish-English Conversations – Rozmówki polsko-angielskie
 
17:00
Inspirations from History – Ciekawostki historyczne
 
18:00
Katy Carr, Concert – Koncert Katy Carr
 
19:00
“Hurricane” Film Screening – Pokaz filmu ‘Hurricane”

Details

Date:
May 16, 2020
Time:
10:00 am - 10:00 pm
Event Tags:
, ,
Website:
https://www.facebook.com/events/781841972347274/

Organiser

Merseyside Polonia
Email:
info@merseysidepolonia.com
Website:
https://merseysidepolonia.com/about/merseyside-polonia/