Internships

Patrycja Wlodarek, from Nicolaus Copernicus University in Torun, Poland

The image presents Patrycja Wlodarek working on new materials for Mersyeside Polonia

The image presents Patrycja Wlodarek working on new materials for Mersyeside Polonia

Życie jest podróżą. To zdanie od zawsze mi towarzyszy. Nie ważne czy chodzi o pierwszy dzień w szkole, pierwszą wycieczkę, czy o podjęcie ważnej decyzji. Towarzyszyło mi również w dzień, w którym po raz pierwszy przeszłam próg pokoju numer 10 na piątym pietrze w Gostin Building w Liverpoolu, kiedy to stałam się praktykantką Merseyside Polonia.

W środku czekała już na mnie Asia – Koordynatorka Wolontariuszy i osoba, która od pierwszego dnia motywowała mnie do pracy jak nikt inny. Po miłym powitaniu, wręczyła mi “pakiet informacyjny” o roli wolontariusza, opowiedziała o działalności organizacji i pokazała kalendarz wydarzeń na najbliższe miesiące. Pamiętam, że pomyślałam wtedy “Damy radę” i teraz wiem, że wcale się nie pomyliłam.

Przez kolejny tydzień poznałam wszystko, od zarządzania organizacją, przez marketing i promocję, aż po organizację eventów. Nigdy wcześniej nie myślałam, że, jestem zdolna nauczyć się tylu rzeczy na raz. W nie długim czasie miałam sie jednak przekonać, żę potrafię o wiele, wiele więcej. 8 marca, podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet, Gosia – dyrektor organizacji, poprosiła mnie o koordynowanie projektu “Polska Społeczność przeciwko Przemocy Domowej”. Oczywiście od razu się zgodziłam, lecz szczerze mówiąc byłam przerażona. Rozpoczęła się kolejna podróż, jednak i tym razem “Daliśmy radę”.

W trakcie trwanie projektu zorganizowaliśmy inspirujące warsztaty. Byłam również zaangażowana w tłumaczenia podczas spotkań ofiar przemocy domowej w kilku ośrodkach pomocy. Ile mnie to nauczyło? Bardzo wiele, nie tylko jako praktykantkę, ale też jako człowieka. Kiedy projekt dobiegł końca, cel organizacji “rozwijanie pozytywnych relacji pomiędzy polską społecznością oraz lokalnymi mieszkańcami” nabrał dla mnie zupełnie nowego znaczenia.

Dzisiaj moja podróż z Merseyside Polonia powoli dobiega końca. Nieco smutna, lecz bogatsza o ciekawe doświadczenia, próbuję wypisać dla organizacji kartkę z podziękowaniami. Zastanawiam się czego mogę im życzyć. Prócz sukcesów, rozwoju i miłej atmosfery, życzę im kolejnych praktykantów, którzy tak jak ja będą mogli nauczyć się czegoś więcej niż parzenia kawy i roznoszenia korespondencji. Merseyside Polonia uczy czegoś znacznie większego! Tego, że gdy mocno wierzysz w swoje marzenia, one się spełnią. Tego, że Twoja wizja, gdy ciężko na nią pracujesz, może zamienić się w rzeczywistość. Tego, że jeśli tylko chcesz, możesz sięgać jeszcze wyżej!